Amit a négyévszakos abroncsokról tudni kell

2020-10-11 11:37:00

Amit a négyévszakos abroncsokról tudni kell

Az igazán felelősségteljes sofőr mindig ügyel arra, hogy a gumiabroncsai minden évben időben le legyenek cserélve az aktuális szezonnak megfelelően.

Ez sokaknak azonban bosszúságot okoz: későn jut eszükbe, akkor, amikor már nehezen lehet időpontot kapni a szerelőhöz, hogy elvégezze a műveletet, így pedig a dolog még tovább csúszik.

De létezik egy megoldás, ami sajnos nem mindenkinek lehet megfelelő, egy szűkebb rétegnek azonban igen: ez pedig nem más, mint a négyévszakos autógumi.

Bár már egyre népszerűbb, valójában viszonylag kevés szó esik róla, így mi most egy kicsit jobban belemennénk a témába, hogy mit is kell tudni ezekről az abroncsokról.

A négyévszakos gumik összetétele

A nevéből is kiderül, hogy ezt a fajta abroncsot nem kell cserélgetni, hiszen mind a két szezonban többé-kevésbé megállja a helyét, egyfajta arany középutat jelent az autósok számára.

Az anyagösszetételét tekintve inkább a nyári gumikhoz hasonlít, azonban azoknál egy kicsit lágyabb, hogy a téli hidegben – tehát +7 fok alatt – ne váljon túl keménnyé.

Ha pedig a felületét nézzük, egy része téliesített mintázattal bír, így tehát mind a téli, mind pedig a nyári gumikra jellemző minták keverednek rajtuk.

Viszont ennek ellenére nincs olyan jó teljesítménye, mint egy téli abroncsnak, és ugyanígy a nyári gumit sem tudja 100%-ig helyettesíteni.

Összességében ezek alapján azt lehet elmondani a négyévszakos gumiabroncsokról, hogy mindenhol jók egy kicsit, de sehol sem jók tökéletesen.

Milyen gyakran kell cserélni?

Ahogyan az elején is említettük: a négyévszakos gumiknak az a nagy előnye, hogy nem kell szezononként kicseréltetni őket.

Ugyanakkor ez persze nem jelenti azt, hogy évekig bírni is fogják, és nem is kell foglalkozni velük.

Mivel nem történik csere, így folyamatosan használatban vannak, ami azt eredményezi, hogy a gumik gyorsabban fognak nyúlni és kopni, tehát hamarabb elhasználódnak.

Így pedig elég hamar eljöhet a teljes szett cseréjének az ideje.

De van még egy dolog, amire figyelni kell ugyanezen okokból: a centrírozást (a köznyelvben: centírozás), vagyis a kerekek kiegyensúlyozását ugyanúgy félévente-évente meg kell nézetni, hogy rendben van-e.

Kiknek ajánlott a négyévszakos gumi?

Mivel már évtizedek óta gumiabroncsokkal foglalkozom, így az én véleményem az, hogy a négyévszakos gumik leginkább azoknak ajánlott, akik városi kisautót vezetnek és nem jelent számukra problémát letenni az autót, ha szélsőségesre fordulna az időjárás.

Illetve azoknak is bátran ajánlom, akik csak keveset használják az autójukat.

Ennek a fentebb említett jellemzők az okai: ugyan a négyévszakos gumik a maguk nemében jók, azonban sajnos nem tudják hozni azt a teljesítményt, mint a szezonális abroncsok.

Ha le szeretnéd váltani a négyévszakos gumidat, vagy csak új téli abroncsra van szükséged, akkor nézz körül webshopunkban!